Vedení účetnictví pro spolky, účetní závěrka
Vedení účetnictví pro spolky, účetní závěrka. Způsob vedení účetnictví nejen pro spolky, povinnost zveřejnit účetní závěrku v roce 2016
Které účetní jednotky mohou vést jednoduché účetnictví?
Kritéria jsou definována v zákoně o účetnictví 563/1991 Sb., § 1f.
Účetní jednotka podle § 1 odst. 2 písm. a) a b) (§ 1 (2) Tento zákon se vztahuje na účetní jednotky, kterými jsou a) právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky, b) zahraniční právnické osoby a zahraniční jednotky,)
a) není plátcem daně z přidané hodnoty,
b) její celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhnou 3 000 000 Kč,
c) hodnota jejího majetku nepřesáhne 3 000 000 Kč a
d) je současně
- spolkem a pobočným spolkem,
- odborovou organizací, pobočnou odborovou organizací,
- organizací zaměstnavatelů, pobočnou organizací zaměstnavatelů,
- církví a náboženskou společností nebo církevní institucí, která je právnickou osobou, nebo
- honebním společenstvem.
(2) Účetní jednotky uvedené v odstavci 1 při vzniku nebo zahájení činnosti mohou vést jednoduché účetnictví, pokud lze důvodně předpokládat, že splní podmínky podle odstavce 1 k rozvahovému dni prvního účetního období.
V § 1e zákona o účetnictví jsou specifikovány podmínky při vzniku účetní jednotky a změně hodnot:
(1) V prvním účetním období po svém vzniku nebo zahájení činnosti postupuje účetní jednotka podle právní úpravy pro takovou kategorii účetních jednotek a kategorii skupin účetních jednotek, u níž lze důvodně předpokládat, že splní její podmínky k rozvahovému dni prvního účetního období.
(2) Pokud ve dvou po sobě následujících rozvahových dnech řádných účetních závěrek účetní jednotka nebo skupina účetních jednotek překročí nebo přestane překračovat 2 hraniční hodnoty podle § 1b a 1c, změní od počátku bezprostředně následujícího účetního období kategorii účetní jednotky nebo skupinu účetní jednotky, podle které je stanoven rozsah a způsob sestavování účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky.
V § 2 je definován předmět jednoduchého účetnictví
(1) Účetní jednotky, které vedou účetnictví v plném rozsahu, nebo ve zjednodušeném rozsahu, účtují podvojnými zápisy o stavu a pohybu majetku a jiných aktiv, závazků včetně dluhů a jiných pasiv, dále o nákladech a výnosech a o výsledku hospodaření.
(2) Předmětem jednoduchého účetnictví jsou výdaje a příjmy, majetek a závazky.
§ 13b Jednoduché účetnictví, specifikace vedení
(1) Účetní jednotky v jednoduchém účetnictví vedou účetní knihy, kterými jsou
a) peněžní deník,
b) kniha pohledávek a kniha závazků,
c) pomocné knihy o ostatních složkách majetku.
(2) Peněžní deník obsahuje alespoň informace o
a) peněžních prostředcích v hotovosti a peněžních prostředcích na účtech zejména v bankách, spořitelnách a úvěrních družstvech,
b) příjmech a výdajích skutečně přijatých či zaplacených v účetním období,
c) průběžných položkách, za které se považují pohyby peněžních prostředků, které nejsou konečným příjmem nebo výdajem podle písmene b).
(3) Účetní jednotky v jednoduchém účetnictví sestavují přehled o majetku a závazcích a přehled o příjmech a výdajích (dále jen přehled). Přehled sestaví účetní jednotka nejpozději do 6 měsíců po skončení účetního období.
Další povinností účetní jednotky je zveřejnění účetní závěrky. Vedení účetnictví pro spolky, účetní závěrka
Zákon o účetnictví požaduje u účetních jednotek spolků a pobočných spolků v kategorii mikro a malá účetní jednotka, zveřejnit pouze Rozvahu a Přílohu.
Publikováno: 17. 7. 2016