Dohoda o provedení práce a ÚP

Dohoda o provedení práce a ÚP. Uchazeč o zaměstnání nemůže pracovat na dohodu o provedení práce.

Novelou zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti se od 29. 7. 2017 ruší možnost být evidován na úřadu práce a současně pracovat na dohodu o provedení práce do jedné poloviny minimální mzdy.

V tomto zákoně v §25 odst. 3 b) je dosud uvedeno:

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání nemůže pracovat na dohodu o provedení práce. Ale uchazeči o zaměstnání mohou pracovat na dohodu o pracovní činnosti.

Jaké jsou podmínky pro uzavření dohody o pracovní činnosti?

  • písemná forma, kde je uveden druh práce, rozsah pracovní doby, a doba na kterou se uzavírá
  • pokud je sjednaná na částku menší než 2 500 Kč (zaměstnání malého rozsahu) a tuto částku měsíčně nepřekročí ( v dohodě může být uvedena hodinováDohoda o provedení práce a ÚPsazba a předpokládaný počet hodin) nepodléhá zdravotnímu ani sociálnímu pojistnému
  • rozsah práce nebude přesahovat v kalendářním roce 300 hodin, není možné vykonávat práci nad polovinu týdenní pracovní doby
  • dohodu je možno uzavřít na dobu určitou, nebo ji lze vypovědět s patnáctidenní výpovědní lhůtou
  • podmínky jsou uvedeny v zákoníku práce č. 262/2006 Sb., § 76

V současné době nejsou známy podrobnější informace a pokyny ze strany úřadů práce.

Naši klienti mohou využívat formuláře v personální oblasti pro své zaměstnance. Více informací při přijetí nového zaměstnance a podmínky a povinnosti zaměstnavatele.

Samozřejmě, že ostatní zaměstnanci, kteří pracují na dohodu o provedení práce a nejsou vedeni v evidenci na úřadu práce mohou dále na tyto dohody pracovat.

Publikováno: 20. 7. 2017


Warning: XMLReader::XML(): Empty string supplied as input in /data/web/virtuals/45266/virtual/www/wp-content/themes/auditweb/ProductReader.php on line 12

Warning: XMLReader::read(): Load Data before trying to read in /data/web/virtuals/45266/virtual/www/wp-content/themes/auditweb/ProductReader.php on line 13

Warning: XMLReader::XML(): Empty string supplied as input in /data/web/virtuals/45266/virtual/www/wp-content/themes/auditweb/ProductReader.php on line 12

Warning: XMLReader::read(): Load Data before trying to read in /data/web/virtuals/45266/virtual/www/wp-content/themes/auditweb/ProductReader.php on line 13

Warning: XMLReader::XML(): Empty string supplied as input in /data/web/virtuals/45266/virtual/www/wp-content/themes/auditweb/ProductReader.php on line 12

Warning: XMLReader::read(): Load Data before trying to read in /data/web/virtuals/45266/virtual/www/wp-content/themes/auditweb/ProductReader.php on line 13

Warning: XMLReader::XML(): Empty string supplied as input in /data/web/virtuals/45266/virtual/www/wp-content/themes/auditweb/ProductReader.php on line 12

Warning: XMLReader::read(): Load Data before trying to read in /data/web/virtuals/45266/virtual/www/wp-content/themes/auditweb/ProductReader.php on line 13